Wydarzenia i święta

Wydarzenia i święta w Torremolinos mogą uatrakcyjnić wakacje. Oto kalendarz najciekawszych świąt, festiwali i fiest w mieście.

Jeśli planujesz urlop na Costa del Sol, poznaj kalendarz najważniejszych i najciekawszych wydarzeń i świąt. Warto zobaczyć jak Hiszpanie obchodzą nie tylko święta typowe dla całego świata jak Trzech Króli, Wielkanoc, Boże Narodzenie i Karnawał ale i fiesty regionalne czy lokalne uroczystości. Biorąc udział w jednym z barwnych i regionalnych wydarzeń, urozmaicisz swoje wakacje.

Torremolinos wydarzenia

STYCZEŃ

Co roku, 6 stycznia obchodzone jest w całej Hiszpanii święto Trzech Króli. Trzech mędrców wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar złożyło dary nowo narodzonemu Jezusowi w Betlejem złoto, kadzidło i mirrę. Hiszpanie na wzór tamtego wydarzenia dają prezenty dzieciom. W odróżnieniu do polskiej tradycji, gdzie Św. Mikołaj przynosi prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia, w Hiszpanii jest to dzień Reyes Magos. Zwyczajem jest przejście przez miasta barwnego orszaku, Cabalgata de los Reyes Magos i obdarowywanie dzieci tonami słodkości. W każdym hiszpańskim domu na stole gości ciasto, Roscón de Reyes z ukrytym ziarnem fasoli i figurką króla.

Torremolinos wydarzenia

LUTY

Karnawał to okres między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Początków Carnaval można szukać w pogańskich festiwalach i Cesarstwie Rzymskim. Właśnie do rzymskich figur nawiązują aktualne stroje karnawałowe. Najbardziej znane, barwne i medialne są karnawał w Rio oraz karnawał w Wenecji. Szał karnawałowy to zabawa na ulicach miast od świtu do nocy. W Torremolinos coroczne obchody Carnaval to konkurs Chirigotas, parada karnawałowa w La Carihuela, konkurs kostiumów dziecięcych i wielki taniec karnawałowy w Pałacu Kongresowym. Punktem kulminacyjnym jest tradycyjny pogrzeb sardynki, odbywający się w dzielnicy San Miguel.

Torremolinos wydarzenia

MARZEC/KWIECIEŃ

Wielkanoc to najważniejsze święto katolików na całym świecie upamiętniające ostatni Wielki Tydzień życia Chrystusa. Od triumfalnego wjazdu na osiołku do Jerozolimy w Niedzielę Palmową do Niedzieli Zmartwychwstania. Jest świętem o ruchomych datach, rozpoczyna się między połową marca a połowią kwietnia i trwa tydzień. Semana Santa to niezwykle mistyczne wydarzenie w Andaluzji podczas którego odbywają się procesje z udziałem tronów dźwiganych przez mężczyzn będących członkiem bractw oraz zakapturzonych postaci ze świecami kojarzącymi się z Ku Klux Klanem. Są to pokutnicy, nazywani nazarenos.

Torremolinos wydarzenia

MAJ

Co roku, 3 maja w krajach Ameryki Łacińskiej, także całej Hiszpanii obchodzone jest święto Cruces de Mayo. Maj w kulturze latynoskiej to miesiąc kwiatów a obchody Krzyży Majowych przypadają na najpiękniejszy z wiosennych miesięcy. Powitanie wiosny oraz modlitwa o żyzne ziemie to myśl przewodnia tego święta. Historycznym odpowiednikiem Cruces de Mayo są pogańskie święta przyrody. W centrum imprezy znajduje się krzyż ozdobiony kwiatami, szalami i innymi ozdobami. Wokół niego mieszkańcy tańczą i śpiewają. Organizowane są gry, konkursy, na ulicach pojawia się street food oraz drink bary. Najbardziej spektakularnie Cruces de Mayo oraz Los Patios obchodzi się w Kordobie, ulice są pełne kwiatów.

Torremolinos wydarzenia

CZERWIEC

Mieszkańcy miejscowości nadmorskich na południu Hiszpanii świętują pierwszy dzień lata w nocy na plażach przy muzyce, fajerwerkach, rozpalając ogniska i skacząc przez nie. Symbolem San Juan są łodzie jábegas, którymi prosto z plaż wypływa się się na zachód słońca i przesilenie letnie. Zgodnie z zabobonem pierwsza kąpiel w morzu prawdziwego Hiszpana odbywa się nie wcześniej jak w Noche de San Juan. Na La Carihuela w Torremolinos odbywa się coroczny koncert oraz palenie júa, lalki o humorystycznym tonie. W dzielnicach Montemar i Cantarranas są tradycyjne jarmarki. San Juan to wyjątkowy czas, jak wyjątkowy jest krajobraz płonących plaż.

Torremolinos wydarzenia

LIPIEC

Feria Virgen del Carmen to niezwykle spektakularne i wyjątkowe w swoim rodzaju wydarzenie. Dziś Torremolinos to jeden z większych kurortów turystycznych Costa del Sol, niegdyś wioska rybacka. O swoich korzeniach mieszkańcy miasta nie zapomnieli i kultywują co roku tradycję ku czci patrona żeglarzy. 16 lipca od rana trwają uroczystości. Poranna msza w kościele Matki Bożej Carmen oraz przedpołudniowe imprezy kulturalne i gastronomiczne, imprezy dla dzieci. Po południu procesja z ołtarzem z kościoła na plażę La Carihuela. Tam po nabożeństwie obraz patronki wypływa łodzią w morze by pobłogosławić wody, następnie wraca do kaplicy.

Torremolinos wydarzenia

SIERPIEŃ

Lato to okres letnich imprez i festiwali w całej Hiszpanii. Na plażach Costa del Sol trwa kino letnie Cine de Verano. Codziennie wieczorami na plażach wyświetlane są projekcje na wielkich telebimach. Coś na wzór letniego kina amerykańskiego, tylko zamiast zabytkowych aut jest plaża. Okoliczne bary plażowe, chiringuitos, otwarte są do późnych godzin nocnych. W sierpniu, już od ponad 30 lat w Torremolinos odbywa się Festival Flamenco, jeden z najstarszych w prowincji. Co roku występują tu najwybitniejsze osobistości muzyki i tańca flamenco, wspominając gitarzystę flamenco światowej sławy Paco del Gastor. 

Torremolinos wydarzenia

WRZESIEŃ

Feria San Miguel to święto patrona Torremolinos. Obchodzone co roku 29 września. Świętowanie trwa kilka dni. W ciągu dnia mieszkańcy bawią się na głównych placach miasta przy muzyce, tańcu i regionalnych specjałach popijając piwem San Miguel z miejscowej wytwórni. Nocą wszyscy bawią się na wesołym miasteczku. Ferię poprzedza Romeria de San Miguel, w której kolorowe wozy zaprzężone do koni i byków jadą w pielgrzymce do pustelni w Los Pinares de los Manantiales obok Parku Krokodyli. To druga ważna pielgrzymka, po El Rocio w Andaluzji. Feria i Romeria kojarzą się z wyjątkowymi i tradycyjnymi strojami.  

Torremolinos wydarzenia

PAŹDZIERNIK

Oktoberfest w Torremolinos trwa od trzeciego czwartku miesiąca do niedzieli. Mimo, że wydarzenie to znane jest na świecie jako niemiecki festiwal piwa, mieszkańcy południa Hiszpanii zapragnęli mieć swój odpowiednik. Różnica jest taka, że świętowanie nie odbywa się przy niemieckim trunku a piwach ze wszystkich stron świata, ze szczególnym naciskiem na regionalną markę San Miguel. Pozostałe elementy, jak oferta gastronomiczna typowa dla Niemiec, stroje ludowe i bawarska muzyka na żywo zostają zachowane. Zjeść za kilka euro można dobrą golonkę, precle, białą kiełbasę. Festiwal ma miejsce na Plaza de La Nogalera i trwa od 12 do północy.

Torremolinos Boże Narodzenie

GRUDZIEŃ

Navidad to okres Bożego Narodzenia. W Hiszpanii obchodzony jest 24 grudnia, La Nochebuena i 25 grudnia La Navidad. 26 grudnia nie jest dniem świątecznym. 28 grudnia to Dia de los Santos Inocentes, dzień nawiązujący do Biblijnej rzezi niemowląt z rozkazu króla Herolda na wieść o narodzinach Jezusa w Betlejem. Okres bożonarodzeniowy kończy się 6 stycznia, w dzień Trzech Króli. Hiszpańskie Boże Narodzenie nie różni się zbytnio od polskiego. Zamiast Wigilii jest uroczysta kolacja, na której nie ma 12 dań, prezentów nie przynosi Święty Mikołaj w Wigilię, lecz rozdają Trzej Królowie w styczniu.