Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na wakacjach w Hiszpanii, czyli na co i gdzie uważać. Bezpieczeństwo w tłumie, na drogach, fałszywi parkingowi.

Torremolinos jest jednym z najczęściej odwiedzanych kurortów na słonecznym wybrzeżu Hiszpanii, Costa del Sol. Masowa turystyka XX wieku wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Dlatego warto wiedzieć na jaki rodzaj niebezpieczeństw jesteśmy narażeni podczas wakacji i na co uważać w Torremolinos i podczas zwiedzania atrakcji na południu Hiszpanii.

Letnie kradzieże to plaga, nie tylko w dużych aglomeracjach jak Madryt, Barcelona czy Sewilla. Z kradzieżami różnego rodzaju tysiące rozkojarzonych turystów spotykają się każdego roku. Na kradzieże narażeni jesteśmy już na lotnisku, gdzie łatwo o sztuczny tłum. Uważać należy szczególnie w komunikacji miejskiej oraz w kolejkach do atrakcji turystycznych. Na plaży, przy basenach, w hotelu, restauracjach, czyli wszędzie gdzie statystycznie kradzieży jest najwięcej i gdzie jesteśmy najłatwiejszym łupem.

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży? Podstawową zasadą jest nie rzucać się w oczy, nie afiszować się z drogimi przedmiotami oraz nie wyróżniać się z tłumu. Kapelusz słomkowy i aparat fotograficzny to elementy, które najbardziej kuszą kieszonkowców. O często powtarzających się kradzieżach przez naciągaczy na Placu Hiszpańskim w Sewilli czy kieszonkowcach w kolejce przy Sagrada Familia w Barcelonie krążą już na forach ostrzeżenia. Częstymi kradzieżami są sytuacje na stacjach benzynowych, gdy podczas tankowania auta zostawiona torebka, aparat czy telefon na fotelu pasażera znika w niewyjaśnionych okolicznościach.
Na plażach masowo giną turystom drobne przedmioty i rzeczy osobistego użytku jak zegarki, kluczyli do auta, biżuteria, telefony komórkowe.
W hotelach w Hiszpanii lepiej nie pytać recepcji o sejf gdyż włącza to czerwoną lampkę nieuczciwym pracownikom.

We wszystkich miastach w Hiszpanii spotkać można tak zwanych nielegalnych parkingowych, którzy za jedno euro wskażą nam miejsce parkingowe lub przypilnują auta. Jeśli nie zapłacimy, po powrocie możemy mieć porysowany samochód. Większość samochodów z wypożyczalni ma naklejkę na tylnej szybie, a to sygnał dla potencjalnego złodzieja. W wynajętych autach nigdy nie należy nic zostawiać na widoku, wszystko powinno zostać schowane do bagażnika, łącznie z nawigacją czy kurtką.

kolejka do atrakcji w Sewilli

Robiąc zakupy w supermarkecie zawsze sprawdzajmy resztę płacąc gotówką. Hiszpańscy kasjerzy widząc obcokrajowców często nie wydają całej kwoty.
Podczas upałów na Costa del Sol dbajmy o prawidłowe nawodnienie, omdlenia są bardzo częste. Pamiętajmy, że numery 112 na pogotowie i 091 na policję w Hiszpanii są bezpłatne. W razie nagłego zachorowania najlepiej udać się do najbliższego szpitala na izbę przyjęć lub skontaktować się z polskim doktorem w Torremolinos i na Costa del Sol. W razie kradzieży udać się na najbliższy posterunek policji, gdzie do dyspozycji obcokrajowców są tłumacze.

O polskim lekarzu na Costa del Sol więcej tutaj.
O przepisach ruchu drogowego w Hiszpanii, mandatach, radarach, parkowaniu, fotelikach dla dzieci więcej tutaj.

Bezpieczeństwo w Hiszpanii
Bezpieczeństwo w HIszpanii