Torre de los Molinos

Torre de los Molinos to wieża obronna miasta Torremolinos od której pochodzi też jego nazwa.

Wieża Torre de los Molinos została zbudowana około 1300 roku przez dynastię Nasrydów, ostatnią muzułmańską dynastię zamieszkującą dawne Królestwo Granady. Jest elementem fortyfikacji zbudowanym wzdłuż aktualnego wybrzeża Costa del Sol a dawnego Królestwa Granady. Do XV wieku wieża nazywana była Torre de Pimentel ku pamięci żołnierza uczestniczącego w podboju Malagi przez monarchów katolickich. Aktualnie mieszkańcy używają nazwy Torre de los Molinos.

Wieża o prostokątnym kształcie ma 12 metrów wysokości i dwa piętra. Aktualnie trwają procesy konserwatorskie obiektu, wnętrza są rozebrane i niedostępne dla zwiedzających.

Torre de Pimentel to wizytówka miasteczka Torremolinos o znaczeniu kulturalnym i historycznym, które jeszcze nie tak dawno było małą wioską rybacką. Jest uznany za jeden z ważniejszych pomników w regionie Andaluzji.

Nazwa wieży nawiązuje do tradycji tego regionu, którą były uprawy i przetwórstwo pszenicy. Duża ilość młynów na terenie aktualnej Andaluzji oparta była o zasoby wody. Do dziś zachował się tylko jeden młyn z tamtych czasów o nazwie Molino do Inca, który znajduje się w ogrodzie botanicznym w Torremolinos o tej samej nazwie, Parque de los Molinos. Eksponat jest częścią tamtejszego wyjątkowego muzeum mąki.

Do wieży dojdziemy od strony morza i plaży idąc w górę uliczką Calle del Bajondillo od Paseo Maritimo lub na końcu głównego deptaku Calle San Miguel.

Torre de Pimentel
Torremolinos co zobaczyć
Torremolinos co zobaczyć
Costa del Sol atrakcje