Sztuka uliczna i Szlak murali

sztuka uliczna w torremolinos, czyli dawka street art na costa del sol. tematyczne zwiedzanie torremolinos, wszystko o ruta de murales, urban artystach i graffiti w ich wykonaniu.

Dzielnice artystyczne miast Europy przyciągają coraz szersze grono turystów z roku na rok. Na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol street art obejrzeć można w jej stolicy, Maladze w dzielnicy Soho oraz w Esteponie na poświęconej tej tematyce Ruta de murales, czyli szlaku malowideł ściennych. W Torremolinos do najpiękniejszych murali zalicza się:

Czarno biały mural Franka Sinatry w dzielnicy Carihuela powstał z okazji 55 lecia odwiedzin muzyka w Torremolinos. Ma 9 metrów wysokości i 4 metry szerokości. W 1964 roku Sinatra zatrzymał się w pierwszym luksusowym hotelu Torremolinos, Pez Espada, w którym restauracja do dziś nosi jego imię. Sinatra przybył na Costa del Sol by nagrać ujęcia do wojennego filmu „Express von Ryan’s”. Autorami projektu widocznego
z plaży są Pablo Sánchez Herguedos i Sergio Jiménez Bermejo, którzy wykonali go w zaledwie dwa dni. Najlepiej widoczny jest z plaży La Carihuela, na fasadzie budynku nad restauracją De Brabander.

ruta murales Torremolinos Costa del Sol
ruta murales Torremolinos Costa del Sol

Również w kolorystyce czerni i bieli jest mural Brigitte Bardot autorstwa Nesui SRC który upiększa fasadę hotelu Elegance Adriano w centrum historycznym Torremolinos. Podziwiać go można z odrestaurowanego placu Plaza Costa del Sol wśród rzeźb Eleny Eleny Laverón, pergoli Salvadora Moreno Reralty, sklepików i restauracji. Francuska aktorka odwiedziła Torremolinos w 1957 roku podczas zdjęć do filmu „The Night Heaven Fell” także zatrzymując się w kultowym już hotelu Pez Espada.

ruta murales Torremolinos Costa del Sol
street art Costa del Sol

Największą kolekcję street artu w Torremolinos kryje pasaż handlowy Centro Comercial España do którego wejść najlepiej od strony Plaza de la Union Europea. Autorem wszystkich prac jest Nesui SRC, urban artysta z Malagi. Jego prace można oglądać w wielu miastach na Costa del Sol: dzielnicach artystycznych Soho i Lagunillas w Maladze, Benalmadenie, skyte parku we Fuengiroli czy Alhaurin el Grande. Niezwykle realistyczne i uderzające kolorystycznie murale które znajdziemy w Torremolinos w jego wykonaniu to seria amerykańskich aktorów: Samuela L. Jacksona, Spike Lee i Laurenca Fishbourne w charakteryzacji z filmu „Matrix”.

Murale Nesui SRC w większości powstały na podstawie fotografii Judy Gabor, artystki z Madrytu: amerykańskiego rapera znanego pod pseudonimem Nas oraz Rosalii, hiszpańskiej piosenkarki hip hop i autorki tekstów do flamenco wielokrotnie nagradzanej Grammy Award. Do niedawana najbardziej rozpoznawalnymi malowidłami ściennymi autorstwa Nesui SRC były portrety Picasso Salvadora Dali, który wraz z żoną zatrzymał się w hotelu Castillo de Santa Clara przy plaży Bajondillo. Niestety zostały zastąpione nowymi urban projektami. Do historii przeszedł także jeden z bardziej realistycznych murali przedstawiający Anthony’ego Hopkinsa, aktora znanego z „Milczenia owiec”.

Graficiarz podejmuje często współprace z innymi urban artystami. Wraz z HideTwo stworzył wspomniany wyżej mural Nasa a także niezwykłe dzieło mające wiele twarzy, twarzy Camarona de la Isla, jednego z największych śpiewaków flamenco oraz Paco de Lucia, gitarzysty flamenco. Hołd andaluzyjskiej kobiecie i tradycji kulturowej flamenco oddaje najbardziej rozpoznawalny mural w centrum historycznym Malagi, którego autorem jest Doger i którego graffiti można podziwiać na ścianie w Torremolinos tuż obok Nesui. Jest reklamą zdrowego odżywania i pobliskiego sklepu z owocami, Fruteria.

Kropką nad i w Ruta de murales w Torremolinos są malowidła ścienne w Pasaje Begonia znajdującym się tuż obok Plaza Costa del Sol. Aktualnie znajdują się tam cztery murale poświęcone tematyce LGBT i niechlubnej historii z 24 czerwca 1971 roku mającej tu miejsce. Wydarzenie podczas którego ponad 300 osób zostało aresztowanych a wielu obcokrajowców deportowano odbiła się szerokim echem w mediach. Mówiono o ataku na wolność, która zawstydziła świat. Murale są hołdem dla społeczności, która walczyła o liberalizm i równość w latach 1962-1971 a czego rezultatem jest aktualny status miasta, wolnego od dyskryminacji.

Tęczowe murale w Pasaje Begonia to: Remember The Past, 1971, Libres Iguales i Diversity. Autem jest Don Iwana, hiszpański przedstawiciel subkultury, graficiarz i autor komiksów. Kontynuacją tematyki LGBT w szlaku malowideł ściennych w Torremolinos jest wielki mural na Avenida Carolta Alessandri.

W miasteczku znajduje się wiele mniej efektownych malowideł ściennych. Często są to reklamy firm i usług, jak fryzjera czy siłowni. Także dzielnice Torremolinos oraz charakterystyczne i historyczne budynki Costa del Sol zostały w taki sposób wyróżnione. Edificio Las Dalias jest tego przykładem. Mural jest nazwą obiektu, zlokalizowanego przy Avenida Isabel Manoja widocznego także z Avenida Palma de Mallorca.
Każdy z murali to część historii Torremolinos, dawniej małej osady rybackiej, dziś kwitnącego hiszpańskiego kurortu Costa del Sol przyciągającego nie tylko plażami ale także sztuką, uwzględniając modną w XXI wieku sztukę uliczną.